

Сьогодні питання прозорості бізнесу в Україні є одним із ключових факторів для стабільного розвитку компаній та дотримання вимог законодавства. Одним із обов'язків юридичних осіб є оновлення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника.
Невиконання вимог щодо подання актуальних відомостей про кінцевого бенефіціарного власника тягне за собою серйозні наслідки, зокрема, фінансові санкції. Враховуючи зміни в законодавстві та підвищення уваги контролюючих органів до цього питання, бізнес має діяти швидко та ефективно.
ПОЧНЕМО СПОЧАТКУ: ХТО ТАКИЙ КІНЦЕВИЙ БЕНЕФІЦІАРНИЙ ВЛАСНИК?
Кінцевий бенефіціарний власник — це фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність компанії (безпосередньо або через інші юридичні особи). Важливою умовою є володіння прямо або опосередковано 25% і більше статутного капіталу або голосів у компанії.
Варто сказати, що сама необхідність інформувати про бенефіціарів постала через вимоги Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, імплементації в законодавство України Міжнародних стандартів фінмоніторингу від FATF. Така інформація використовується для моніторингу й виявлення відмивання грошей та операцій з метою торгівлі наркотиками та зброєю.
Крім того, інформація про кінцевого бенефіціарного власника використовується для контролю грошових потоків під час здійснення фінансового моніторингу.
ВАЖЛИВІСТЬ ПИТАННЯ ОНОВЛЕННЯ ВІДОМОСТЕЙ ПРО КІНЦЕВОГО БЕНЕФІЦІАРНОГО ВЛАСНИКА ДЛЯ БІЗНЕСУ
На практиці багато українських компаній стикаються з труднощами під час оновлення даних про кінцевого бенефіціарного власника. Основні проблеми включають:
- складність процедури подання документів (у разі наявності нерезидентів у структурі власності компанії, виникає проблема отримання відповідних документів із-за кордону);
- потребу у зборі додаткової інформації, як-от опис структури власності;
- відсутність своєчасного оновлення даних у зв'язку зі змінами у компанії.
Такі ситуації можуть призвести до штрафів та інших фінансових і репутаційних ризиків.
Коли потрібно подавати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника?
- необхідно повідомляти державного реєстратора про кінцевого бенефіціара при реєстрації юридичної особи;
- якщо компанія була зареєстрована до 03.10.2023, перше подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності слід подати до закінчення 90 дня з дня припинення воєнного стану в Україні;
- якщо відомості про кінцевого бенефіціарного власника вже подані і у разі зміни кінцевого бенефіціарного власника компанії державна реєстрація змін до відомостей про кінцевих бенефіціарних власників компанії проводиться протягом 30 робочих днів з дня виникнення таких змін.
Які ризики чекають на компанії при порушенні вимог?
- Штрафи. Неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність тягне за собою накладення штрафу на юридичну особу в розмірі від 17 000 до 340 000 гривень.
Крім цього, для керівника (директора) юридичної особи передбачений адміністративний штраф за неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність у розмірі від 17 000 до 51 000 гривень. Разом із цим, під час воєнного стану та три місяці після його припинення адміністративна відповідальність не застосовується.
- Втрата репутації. Участь у тендерах, залучення інвесторів чи партнерів стане проблематичним без прозорої структури власності.
ПОРАДИ ДЛЯ БІЗНЕСУ
1. Перевірте актуальність даних.
Переконайтеся, що інформація про кінцевого бенефіціарного власника відповідає дійсності. Це стосується як внутрішньої документації, так і відомостей у ЄДР.
2. Залучайте фахівців.
Оновлення інформації про кінцевого бенефіціарного власника вимагає уваги до деталей та знання законодавства. Юридична компанія «ARMADUM LAWYERS» готова забезпечити юридичний супровід цього процесу на всіх етапах, допомагаючи уникнути помилок і санкцій.
ЧОМУ ВАМ ПОТРІБНО ОБРАТИ КОМАНДУ "ARMADUM LAWYERS"?
Експертність та досвід.
Наші юристи мають багаторічний досвід у питаннях корпоративного права, зокрема, в успішній допомозі компаніям оновити інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та представити ваші інтереси під час взаємодії з державними органами.
Індивідуальний підхід.
Ми знаємо, що кожен бізнес унікальний. Саме тому ми аналізуємо потреби Вашої компанії та пропонуємо рішення, які відповідають вашим реаліям.
Ефективність та надійність.
Співпрацюючи з юридичною компанією «ARMADUM LAWYERS», Ви отримуєте оперативний юридичний супровід, який дозволить уникнути штрафів та забезпечити прозорість вашої компанії.
Юридична компанія «ARMADUM LAWYERS» готова стати Вашим надійним партнером у цьому процесі, забезпечуючи професійну підтримку та ефективне вирішення юридичних питань.
законодавстві, тенденціями, інсайтами
та спеціальними звітами
та спеціальними звітами